Ülle Parm, Viia Parv
Härmametsa Talu Kirjastus
228 lk
Vanem trükk.
pehmete kaantega
isbn 9985-9437-0-8
Hetkel olemas 5 raamatut.
Norm hind 7 €
Välja antud 2002.a.
.......................
EESSÕNA
Nakkushaiguste massiline levik on inimkonna ajaloos põhjustanud miljonite inimeste enneaegse surma. Käesolevaks ajaks on tehtud tohutult suuri edusamme võitluses nende haigustega, eelkõige tänu saavutustele mikrobioloogias ning vaktsinatsioonide, immunoteraapia ning antimikroobsete preparaatide väljatöötamisele. Kuid sellele vaatamata on mitmete nakkushaiguste esinemissagedus jätkuvalt kõrge või suurenev. Eriti aktuaalseks on muutunud mõned viirushaigused, näiteks HIV-infektsioon. Probleemiks on kujunenud ravimitele multiresistentsed haigustekitajad. Hiljuti on avastatud ka uued haigustekitajad – prioonid.
Käesolev nakkushaiguste ja epidemioloogia õppematerjal on samade autorite poolt 2002 aastal välja antud õpiku täiendatud väljaanne, mis on mõeldud eeskätt õppematerjaliks keskastme tervishoiutöötajate koolitamisel ning selle koostamisel on arvestatud vastavaid õppekavasid. Põhjalikumalt on käsitletud profülaktika ja epidemioloogia osa, mille aluseks on ajavahemikul 2003 – 2005 Eestis vastuvõetud nakkushaiguste tõrjet puudutavad seadused. Kindlasti võivad seda kasutada ka kõik teemast huvitatud isikud teabe saamiseks.
Õppematerjalis on kolm suuremat peatükki: nakkushaiguste üldosa, nakkushaiguste eriosa ning teemad praktikumides ja seminarides käsitlemiseks. Üldosas antakse ülevaade nakkushaigustega seonduvatest mõistetest, nende diagnoosimise, ravi ja ennetamise põhimõtetest.
Nakkushaiguste eriosa jaotuse juures on aluseks võetud epidemioloogiline klassifikatsioon, st haigused on jaotatud selle järgi, milline on põhiline nakkuse ülekandmise viis. Siin käsitletakse soole-, respiratoorseid, transmissiivseid ning haava- ja kontaktnakkusi. Eraldi alapeatükk on hepatiitide kohta, kuna nende nakkushaiguste kliiniline pilt, diagnoosimise ja ravi põhimõtted on sarnased, aga põhiline erinevus on epidemioloogias. Kuues eriosa alapeatükk puudutab põhilisi ussparasiitide poolt põhjustatud haigusi ehk helmintiaase Eestis.
Iga haiguse juures antakse ülevaade haigustekitajast, nakkusallikatest, ülekande teedest, patogeneesist, haiguse kliinilisest pildist, diagnoosimise ja ravi ning ennetamise põhimõtetest.
Kolmandas peatükis esitatud teemad on seotud eelnevatega ja aitavad kinnistada eelpool õpitut või annavad teoreetilise aluse praktilisteks oskusteks. Siin antakse ülevaade nakkushaigusega patsiendi isolatsiooniprintsiipidest, tervisekaitsetalituse tööst, nakkushaiguste registreerimise korrast, nende haiguste immuunprofülaktikast ja –ravist, materjali võtmisest mikrobioloogilisteks uuringuteks ning põhilistest õendusprobleemidest soole-, hingamisteede, HIV-infektsiooni ja viirushepatiitide korral. See peatükk lõpeb situatsioonülesannetega, mille lahendamise käigus on võimalik saada tagasisidet õpitu omandamise kohta. Kõik õppematerjalis käsitletud teemad lõpevad kordamisküsimustega.
Täname kõiki, kes olid abiks käesoleva õppematerjali koostamisel ning ootame selle kohta arvamusi, kriitilisi märkusi ja ettepanekuid.
Autorid
Nakkushaigused
- Mudel:
- Saadavus: Laos
-
7.00€